Magyarzsákod

ismertető


Megye: Maros megye.
Erdély régió.

Magyarzsákod Maros megyei falu, mely közigazgatásilag a tőle csupán 4 km-re található Székelyvéckéhez tartozik. Nem messze a Zsákod - patak forrásánál fekszik innen Segesvár.

Elnevezése

Minden bizonnyal földrajzi elhelyezkedéséből eredhet. A települést körbevevő dombok közé úgy ékelődik be, mint egy zsák. Egyes teóriák alapján a Zahod patakról kapta a nevét.

Története röviden

Az első írásos forrás, mely említi, a XIV. századból származik. Ebben a forrásban még Sacodként olvashatunk róla. Az bizonyos, hogy két kisebb falu, Magyarzsákod és Oláhzsákod egyesülésével jöttek létre.
Egyes elképzelések szerint az 1300-as években egy vár állt ezen a területen, de ennek sem maradványait nem találták meg, sem olyan forrást, mely említené.
Az 1910-es összeírások arról tudósítanak, hogy a lakosság nagy része magyar. 1992-re a domináns számú magyarság mellett 27 ember cigánynak, 6 pedig románnak vallották magukat. Majdnem fele-fele arányban él itt unitárius és római katolikus vallású.

A település egészen 1920-ig, a trianoni békediktátum pontjainak ratifikálásáig képezte a Székelykeresztúri járás részét Udvarhely vármegyében.

Látnivalói

  • Az 1600-as években építették fel a település első templomát, melyről a források is beszámolnak. Az idők során szükségessé vált az unitárius templom bővítése, majd a XIX. században átépítése is.
  • Az 1700-as években egy kápolna állt a településen. Ezt a XIX. század során lebontották, helyére pedig egy római katolikus templomot építettek.